Meie meeskond pakub professionaalset taastava õiguse teenust, mis aitab lahendada konflikte ja vältida kulukaid kohtumenetlusi ja seda kõike nii, et osapooled ise leiavad, pakuvad lahendused. Meie tiimil on erialane riiklik väljaõpe, mis hõlmab konfliktivahenduse oskusi. Taastava õiguse eesmärk on taastada, heastada kahjustatud suhted.
Mis on taastav õigus?
Taastav õigus on protsess, mis keskendub kahjustatud suhete ja kogukonna tervendamisele. See on vabatahtlik ja konfidentsiaalne protsess, mille käigus osapooled saavad jagada oma mõtteid, tundeid ja vajadusi. Kõigi osapoolte ära kuulamised toimuvad neutraalse vahendaja kaasabil, kelle roll on tagada turvaline ja toetav keskkond, sealjuures vahendaja ei anna osapooltele hinnanguid ega nõu.
Taastav õigus on MÕTTEVIIS, millel on viis põhimõtet:
Igaühel on oma vaatenurk, oma lugu.
Meie mõtted mõjutavad meie tundeid, mis omakorda mõjutab meie käitumist.
Kõik, mis me ütleme ja teeme, mõjutab teisi meie ümber.
Kui meie vajadused on kaetud, siis me toimime kõige paremini.
Need, kes sündmustest enim mõjutatud, on ka inimesed, kes suudavad leida parima viisi edasiminemiseks.
Taastava õiguse printsiibid:
Vabatahtlikkus: Pooled osalevad protsessis vabatahtlikult. Pooled peavad mõistma protsessi olemust, sisu ja tagajärgi.
Konfidentsiaalsus: Pooled on teadlikud, et kõik, mida protsessi käigus jagatakse, jääb osalejate vahele, v.a. erandid, mille puhul on oluline teavitada vastavat õigusorganit ning pooli endid.
Pühendumine: Kui pooled jõuavad kokkuleppele, peavad nad olema toetatud ja vastutavad oma kohustuste eest.
Kahjude heastamine: Taastav protsess pakub tähendusliku õiguse kogemuse, püüdes taastada seda, mis on kaotatud, kahjustatud või rikutud ja tegeleda sellega, mis on seda kahju tekitanud.
Osalejate väärikas kohtlemine: Osalejaid jõustatakse austavalt ja õiglaselt, et leiaks aset turvaline dialoog, mille fookuses on tekitatud kahju, ilma et oleks ühe või mitme poole hirmutunnet või domineerimist.
Turvalisus: Protsessi läbiviijad peavad tegema põhjaliku ettevalmistava töö pooltega. Taastava õiguse protsess ei tohi kellelegi kahju juurde tekitada. Läbiviijate ülesanne on see risk minimaliseerida.
Taastava õiguse praktikad
Taastav vestlus: Taastavat vestlust saab edukalt rakendada sellisel juhul, kui teist poolt ei ole teada või teine pool ei soovi protsessis osaleda. Näiteks on toimunud solvamine tänaval ning teine pool ei ole teada. Sel juhul saab vestluse teha selle poolega, kes soovib juhtunut jagada. Või kui vanem näeb, et tema last on koolis juhtunu mõjutanud, saab samuti taastavat vestlust kasutada. Taastav vestlus on ühe poolega viie sammu läbi tegemine – anda võimalus jagada oma lugu; mõtteid tundeid; kuidas on juhtunu asja- osalist mõjutanud; ja millised on antud hetkel tema vajadused. Taastav vestlus saab lõppeda isikliku plaani koostamisega – mida, millal ja kuidas inimene ise saab teha, et oma vajadusi täita.
Vahendus: Vahendus on enamasti kahe poole, kelle vahel juhtum aset leidis, kokku toomine ning sellele eelnevad eelkohtumised ehk taastavad vestlused kummagi poolega eraldi. Kui aga rääkida nt koolis aset leidvast juhtumist, kus asjaga tegeletakse kohe, siis on otstarbekas võtta pooled kohe koos kõrvale ja küsida neid küsimusi pooltelt kordamööda. Ohukohaks on, et pooled on vahetutest emotsioonidest laetud ning seetõttu ei anna vahendus sellist tulemust, kui eelkohtumiste järgselt toimuv ühiskohtumine. Reeglina alustatakse küsimustega teo toimepanijast, pärast mida saab oma lugu jagada kannatanu. Vajadused on jällegi vastupidiselt, esmalt jagab kannatanu, mida tema antud olukorras vajab, et tegu heastatud saaks ning seejärel alles saab jagada enda mõtteid teo toimepannud isik.
Taastav nõupidamine: Taastava nõupidamise puhul on tegemist laiendatud ringi kaasamisega, kus kaasatakse lisaks otsestele pooltele veel mõjutatud pooled nagu nt lapsevanemad, pealtnägijad.
Miks valida taastav õigus?
Taastava õiguse protsess on efektiivne, sest see:
Annab võimaluse osapooltel rahumeelselt ära kuulatult lahendusteni jõuda.
Vähendab konflikti eskaleerumise riski ja loob pikaajalisi lahendusi.
Pakub võimalust võtta vastutus oma tegude eest ja heastada kahju.
Toetab kannatanut, võimaldades tal väljendada oma emotsioone ja saada küsimustele vastused.
See on osalejatele turvaline.
Taastav õigus on selline konfliktide ja õigusrikkumiste käsitlemise viis, mis võimaldab tekkinud kahju heastada. Loe rohkem Sotsiaalkindlustusemati lehelt.
Taastava õiguse kasud osapooltele
Kannatanu jaoks:
Võimalus väljendada oma emotsioone ja saada kinnitust, et juhtunu oli ebaõiglane.
Turvatunne ja kahju heastamine, sealhulgas rahaline hüvitis.
Võimalus kuulda vabandust ja esitada küsimusi toimepanijale.
Toimepanija jaoks:
Võimalus mõista oma tegude mõju ja nende tagajärgi.
Kergendus, kui heastamine on toimunud.
Võimalus võtta vastutus ning parandada suhteid kannatanu ja kogukonnaga.
Meie meeskond koosneb kvalifitseeritud ja kogenud vahendajatest, kellel on riiklik konfliktivahenduse väljaõpe ja tunnustatud diplom. Meie eesmärk on pakkuda erapooletut, turvalist ja toetavat keskkonda, kus kõik osapooled saavad osaleda võrdsetel alustel. Taastava õiguse abil aitame konflikte lahendada kiiremini ja tõhusamalt, vältides samal ajal pikaajalisi ja kulukaid kohtumenetlusi.
Kui otsid lahendust, mis on turvaline, konfidentsiaalne ja keskendub koostööle, võta meiega ühendust.